Language of document : ECLI:EU:C:2024:557

Laikina versija

TEISINGUMO TEISMO (aštuntoji kolegija) SPRENDIMAS

2024 m. birželio 27 d.(*)

„Prašymas priimti prejudicinį sprendimą – Muitų sąjunga – Bendrasis muitų tarifas – Kombinuotoji nomenklatūra – Tarifinis klasifikavimas – Šviesolaidžių kabeliai – 8544 70 00 ir 9001 10 90 subpozicijos – Kombinuotosios nomenklatūros paaiškinimų pakeitimas – Teisinio saugumo ir teisėtų lūkesčių apsaugos principai“

Byloje C‑168/23

dėl Tribunalul Olt (Olto apygardos teismas, Rumunija) 2023 m. kovo 1 d. sprendimu, kurį Teisingumo Teismas gavo 2023 m. kovo 17 d., pagal SESV 267 straipsnį pateikto prašymo priimti prejudicinį sprendimą byloje

Prysmian Cabluri şi Sisteme SA

prieš

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală – Direcţia Generală Regională a Finanţelor Publice Craiova – Direcţia Regională Vamală Craiova,

Autoritatea Vamală Română,

Agenţia Naţională de Administrare Fiscală – Direcţia Generală de Administrare a Marilor Contribuabili

TEISINGUMO TEISMAS (aštuntoji kolegija),

kurį sudaro kolegijos pirmininkas N. Piçarra (pranešėjas), teisėjai N. Jääskinen ir M. Gavalec,

generalinė advokatė T. Ćapeta,

kancleris A. Calot Escobar,

atsižvelgęs į rašytinę proceso dalį,

išnagrinėjęs pastabas, pateiktas:

–        Prysmian Cabluri şi Sisteme SA, atstovaujamos advokato O. Goran,

–        Rumunijos vyriausybės, atstovaujamos E. Gane, L. Ghiţă ir A. Wellman,

–        Europos Komisijos, atstovaujamos M. Salyková ir E. A. Stamate,

atsižvelgęs į sprendimą, priimtą susipažinus su generalinės advokatės nuomone, nagrinėti bylą be išvados,

priima šį

Sprendimą

1        Prašymas priimti prejudicinį sprendimą pateiktas dėl 1987 m. liepos 23 d. Tarybos reglamento (EEB) Nr. 2658/87 dėl tarifų ir statistinės nomenklatūros bei dėl Bendrojo muitų tarifo (OL L 256, 1987, p. 1; 2004 m. specialusis leidimas lietuvių k. 2 sk., 2 t., p. 382), iš dalies pakeisto 2000 m. sausio 31 d. Tarybos reglamentu (ES) Nr. 254/2000 (OL L 28, 2000, p. 16; 2004 m. specialusis leidimas lietuvių k., 2 sk., 9 t., p. 357), 2017 m. spalio 12 d. Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) Nr. 2017/1925 (OL L 282, 2017, p. 1) redakcijos (toliau – Reglamentas Nr. 2658/87) I priede išdėstytos Kombinuotosios nomenklatūros (toliau – KN) 8544 70 00 ir 9001 10 90 subpozicijų išaiškinimo.

2        Šis prašymas pateiktas nagrinėjant Prysmian Cabluri şi Sisteme SA (toliau – Prysmian) ir Agenţia Naţională de Administrare Fiscală – Direcţia Generală Regională a Finanţelor Publice Craiova – Direcţia Regională Vamală Craiova (Nacionalinė mokesčių administravimo agentūra – Krajovos regiono viešųjų finansų generalinė direkcija, Krajovos regioninė muitinės direkcija, Rumunija), Autoritatea Vamală Română (Rumunijos muitinė) bei Agenţia Naţională de Administrare Fiscală – Direcţia Generală de Administrare a Marilor Contribuabili (Nacionalinė mokesčių administravimo agentūra – Generalinė stambiųjų mokesčių mokėtojų administravimo direkcija, Rumunija) ginčą dėl Prysmian atlikto tariamai klaidingo šviesolaidžių kabelių priskyrimo prie KN 8544 70 00 subpozicijos, o ne prie jos 9001 10 90 subpozicijos.

 Teisinis pagrindas

 SS

3        Pasaulio muitinių organizacijos (PMO) parengta Suderinta prekių aprašymo ir kodavimo sistema (toliau – SS) buvo įtvirtinta 1983 m. birželio 14 d. Briuselyje sudarytoje Tarptautinėje konvencijoje dėl suderintos prekių aprašymo ir kodavimo sistemos, kuri kartu su 1986 m. birželio 24 d. jos pakeitimo protokolu Europos ekonominės bendrijos vardu buvo patvirtinta 1987 m. balandžio 7 d. Tarybos sprendimu 87/369/EEB (OL L 198, 1987, p. 1; 2004 m. specialusis leidimas lietuvių k., 2 sk., 2 t., p. 288).

4        SS paaiškinimuose dėl SS 8544 pozicijos „Izoliuotieji (įskaitant emaliuotuosius arba anoduotuosius) laidai, kabeliai (įskaitant bendraašius kabelius) ir kiti izoliuotieji elektros laidininkai, su pritvirtintomis jungtimis arba be jų; šviesolaidžių kabeliai, sudaryti iš atskirų aptrauktų šviesolaidžių, sumontuoti arba nesumontuoti kartu su elektros laidininkais, su pritvirtintomis jungtimis arba be jų“ nustatyta:

„Ši pozicija apima izoliuotus elektros laidus, kabelius ir kitus laidininkus (pavyzdžiui, pintinės juostelės, juostelės, juostos), kurie naudojami kaip elektros laidininkai mašinose, aparatuose ar įrangoje arba atliekant montavimo darbus kaip vidaus ar išorės elektros grandinės (požeminės, povandeninės, oro ir kt.). Šių prekių gama yra nuo labai plono izoliuoto laido iki sudėtingesnių tipų storų kabelių.

Šis pozicija taip pat apima nemetalinius laidininkus.

<...>

Prie šios pozicijos taip pat priskiriami šviesolaidžių kabeliai, sudaryti iš atskirų aptrauktų šviesolaidžių, sumontuotų arba nesumontuotų kartu su elektros laidininkais, su pritvirtintomis jungtimis arba be jų. Paprastai apvalkalai yra skirtingos spalvos, kad kabelio galuose būtų galima atpažinti šviesolaidžius. Šviesolaidžių kabeliai daugiausia naudojami telekomunikacijoje, nes jų duomenų perdavimo pajėgumas yra didesnis nei elektros laidininkų.“

5        SS paaiškinimuose dėl SS 9001 pozicijos „Šviesolaidžiai ir šviesolaidžių grįžtės; šviesolaidžių kabeliai, išskyrus klasifikuojamus 85.44 pozicijoje; poliarizacinių medžiagų lakštai ir plokštės; neaptaisyti lęšiai (įskaitant kontaktinius lęšius), prizmės, veidrodžiai ir kiti neaptaisyti optiniai elementai iš bet kurių medžiagų, išskyrus tokius elementus iš optiniu būdu neapdoroto stiklo“ nustatyta:„<...> Ši pozicija apima:

A)      Šviesolaidžiai ir šviesolaidžių grįžtės; šviesolaidžių kabeliai, išskyrus priskiriamus 85.44 pozicijai.

Šviesolaidžiai yra sudaryti iš koncentriškų skirtingo lūžio rodiklio stiklo arba plastiko sluoksnių. Šviesolaidžiai iš stiklo padengti labai plonu, plika akimi nematomu plastiko sluoksniu, kuris turi suteikti jiems tam tikro lankstumo. Šviesolaidžiai paprastai būna susukti į ritinius, kurie gali būti kelių kilometrų ilgio. Jie naudojami šviesolaidžių grįžčių ir šviesolaidžių kabelių gamyboje.

Šviesolaidžių grįžtės gali būti standūs elementai, kuriuose šviesolaidžiai per visą ilgį surišti rišikliu, arba lanksčios grįžtės, kurių tik galai sujungti. Jei šviesolaidžiai išdėstyti nuosekliai, jie naudojami vaizdui perduoti; jei, priešingai, išdėstyti netvarkingai, jie gali būti naudojami tik šviesai perduoti apšvietimui.

Šiai pozicijai priskiriami šviesolaidžių kabeliai, su pritvirtintomis jungtimis arba be jų, kurių apvalkalo viduje yra viena ar kelios šviesolaidžių grįžtės, kurios nėra aptrauktos atskirai.

Šviesolaidžių grįžtės ir kabeliai daugiausia naudojami optikos aparatuose, visų pirma 9018 pozicijoje klasifikuojamuose endoskopuose.

<...>

Šiai pozicijos nepriskiriami:

<...>

g)      Šviesolaidžių kabeliai, sudaryti iš atskirų aptrauktų šviesolaidžių (85.44 pozicija).“

 KN

6        Kaip matyti iš Reglamento Nr. 2658/87 1 straipsnio, KN reglamentuojamas į Europos Sąjungą importuotų prekių tarifinis klasifikavimas. Joje perimamos šešių skaitmenų SS pozicijos ir subpozicijos, ir tik septintas ir aštuntas skaitmenys nurodo KN būdingą skirstymą.

7        Pagal Reglamento Nr. 2658/87 12 straipsnio 1 dalį kiekvienais metais Europos Komisija priima reglamentą, kuriame pateikiama tiksli KN redakcija, kartu su bendrojo muitų tarifo autonominėmis ir konvencinėmis normomis, nustatytomis pagal Europos Sąjungos Tarybos ar Komisijos patvirtintas priemones. Šis reglamentas ne vėliau kaip spalio 31 d. paskelbiamas Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje ir taikomas nuo kitų metų sausio 1 d.

8        Kaip matyti iš šio sprendimo 1 punkto, pagrindinėje byloje taikoma Įgyvendinimo reglamentu Nr. 2017/1925, taikomu nuo 2018 m. sausio 1 d., nustatyta KN redakcija.

9        KN pirmoje dalyje „Preliminariosios nuostatos“ yra I skyrius „Bendrosios taisyklės“, jo A punkte „Bendrosios [KN] aiškinimo taisyklės“ nustatyta:

„Klasifikuojant prekes pagal [KN], turi būti vadovaujamasi šiais principais:

1.      Skyrių, skirsnių ir poskirsnių pavadinimai pateikiami tik nurodymui palengvinti; juridiniais tikslais prekių klasifikavimas turi būti nustatomas pagal pozicijų pavadinimus bei skyrių ir skirsnių pastabas ir, jeigu šiuose pozicijų pavadinimuose ir pastabose nenurodyta kitaip, vadovaujantis toliau išdėstytomis nuostatomis.

<...>

6.      Juridiniais tikslais priskiriant prekes bet kurios pozicijos subpozicijoms vadovaujamasi subpozicijų pavadinimais ir visomis taikytinomis subpozicijų pastabomis, taip pat mutatis mutandis pirmiau išdėstytomis taisyklėmis, laikantis nuostatos, kad gali būti sugretinamos tik to paties lygio subpozicijos. Taikant šią taisyklę taip pat reikia remtis atitinkamo skyriaus ar skirsnio pastabomis, jeigu pagal kontekstą nereikalaujama kitaip.“

10      KN antroje dalyje „Muitų sąrašas“ yra XVI skyrius „Mašinos ir mechaniniai įrenginiai; elektros įranga; jų dalys; garso įrašymo ir atkūrimo aparatai, televizijos vaizdo ir garso įrašymo ir atkūrimo aparatai, šių gaminių dalys bei reikmenys“. Šio skyriaus 1 pastabos m punkte patikslinta, kad šiam skyriui nepriskiriami gaminiai, priskiriami 90 skirsniui.

11      Minėtame XVI skyriuje yra 85 skirsnis „Elektros mašinos ir įrenginiai bei jų dalys; garso įrašymo ir atkūrimo aparatai, televizijos vaizdo ir garso įrašymo ir atkūrimo aparatai, šių gaminių dalys bei reikmenys“. Šis skirsnis apima KN 8544 poziciją, ji išdėstyta taip:

„KN kodas

Aprašymas

Konvencinė muito norma (%)

Papildomas matavimo vienetas

1

2

3

4

8544

Izoliuotieji (įskaitant emaliuotuosius arba anoduotuosius) laidai, kabeliai (įskaitant bendraašius kabelius) ir kiti izoliuotieji elektros laidininkai, su pritvirtintomis jungtimis arba be jų; šviesolaidžių kabeliai, sudaryti iš atskirų aptrauktų šviesolaidžių, sumontuoti arba nesumontuoti kartu su elektros laidininkais, su pritvirtintomis jungtimis arba be jų:



<...>




8544 70 00

– Šviesolaidžių kabeliai

Neapmuitinama

–“


12      KN antroje dalyje taip pat yra XVIII skyrius „Optikos, fotografijos, kinematografijos, matavimo, tikrinimo, tikslieji, medicinos arba chirurgijos prietaisai ir aparatai; laikrodžiai; muzikos instrumentai; jų dalys ir reikmenys“. Šiame skyriuje yra 90 skirsnis „Optikos, fotografijos, kinematografijos, matavimo, tikrinimo, tikslieji, medicinos arba chirurgijos prietaisai ir aparatai; jų dalys ir reikmenys“.

13      Šis skirsnis, be kita ko, apima KN 9001 poziciją, ji išdėstyta taip:

„KN kodas

Aprašymas

Konvencinė muito norma (%)

Papildomas matavimo vienetas

1

2

3

4

9001

Šviesolaidžiai ir šviesolaidžių grįžtės; šviesolaidžių kabeliai, išskyrus priskiriamus 8544 pozicijai; poliarizacinių medžiagų lakštai ir plokštės; neaptaisyti lęšiai (įskaitant kontaktinius lęšius), prizmės, veidrodžiai ir kiti neaptaisyti optiniai elementai iš bet kurių medžiagų, išskyrus tokius elementus iš optiškai neapdoroto stiklo



9001 10

– Šviesolaidžiai, šviesolaidžių grįžtės ir kabeliai



9001 10 10

– – Vaizdo perdavimo kabeliai

2,9

9001 10 90

– – Kiti

2,9

<...>“





14      90 skirsnio 1 pastabos h punkte patikslinta, kad šis skirsnis neapima šviesolaidžių kabelių, priskiriamų 8544 pozicijai.

15      Pagrindinei bylai svarbūs KN paaiškinimai, kuriuos Komisija parengė pagal Reglamento Nr. 2658/87 9 straipsnio 1 dalies a punkto antrą įtrauką ir paskelbė Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje atitinkamai 2007 m. gruodžio 8 d. (OL C 296, 2007, p. 4, toliau – 2007 m. paaiškinimai) ir 2019 m. gegužės 24 d. (OL C 179, 2019, p. 4, toliau – 2019 m. paaiškinimai).

16      2007 m. paaiškinimuose dėl KN 8544 70 00 subpozicijos buvo nurodyta:

„8544 70 00 – Šviesolaidžių kabeliai

Šiai subpozicijai taip pat priskiriami ryšio sistemose naudojami šviesolaidžių kabeliai, sudaryti iš šviesolaidžių, kurie kiekvienas atskirai padengti dvigubu akrilato polimero sluoksniu ir aptraukti apsauginiu apvalkalu. Šią dangą sudaro vidinis apvalkalas iš minkštojo akrilato ir išorinis apvalkalas iš įvairiaspalvio kietojo akrilato.

Atskirų šviesolaidžių danga juos apsaugo ir užtikrina konstrukcijos vientisumą, pavyzdžiui, apsaugodama atskiras skaidulas nuo lūžimo.“

17      2019 m. paaiškinimuose dėl KN 8544 70 00 subpozicijos tekstas buvo pakeistas taip:

„8544 70 00 – Šviesolaidžių kabeliai

Šiai subpozicijai taip pat priskiriami, pvz., ryšio sistemose naudojami šviesolaidžių kabeliai, sudaryti iš vieno arba daugiau 9001 pozicijai priskiriamų šviesolaidžių, kurie kiekvienas atskirai padengti dvigubu akrilato polimero sluoksniu. Šią dangą sudaro vidinis minkštojo akrilato sluoksnis ir išorinis kietojo akrilato sluoksnis, kuris gali būti nudažytas arba padengtas įvairių spalvų danga, kad būtų galima atpažinti skaidulas. Šviesolaidžiai kiekvienas atskirai aptraukti dvisluoksne danga; patys savaime jie nelaikomi 8544 pozicijai priskiriamu šviesolaidžių kabeliu, kol nėra sudėti į apsauginį apvalkalą.

Dvisluoksnė atskirų šviesolaidžių danga atlieka apsauginę funkciją ir užtikrina konstrukcijos vientisumą, pavyzdžiui, apsaugo atskiras skaidulas nuo lūžimo ir dilimo.“

 Reglamentas (ES) Nr. 952/2013

18      2013 m. spalio 9 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) Nr. 952/2013, kuriuo nustatomas Sąjungos muitinės kodeksas (OL L 269, 2013, p. 1), 33 straipsnyje nustatyta:

„1.      Gavusi prašymą, muitinė priima su privalomąja tarifine informacija susijusius sprendimus (toliau – PTI sprendimai) arba su privalomąja kilmės informacija susijusius sprendimus (toliau – PKI sprendimai).

<...>

2.      PTI arba PKI sprendimai yra privalomi tik atliekant prekių tarifinį klasifikavimą arba nustatant prekių kilmę:

a)      muitinei jos santykiuose su sprendimo adresatu, tačiau tik tada, jeigu jie taikytini prekėms, su kuriomis susiję muitinės formalumai užbaigiami po sprendimo įsigaliojimo dienos;

b)      sprendimo adresatui jo santykiuose su muitine, tačiau tik nuo tos dienos, kai jis gauna arba laikomas gavusiu pranešimą apie sprendimą.

<...>“

 Pagrindinė byla ir prejudiciniai klausimai

19      Laikotarpiu nuo 2018 m. liepos 6 d. iki gruodžio 21 d. Prysmian importavo prekes (toliau – nagrinėjamos prekės), kurias deklaravo kaip priskiriamas prie KN 8544 70 00 subpozicijos, susijusios su „šviesolaidžių kabeliais“, kurioms buvo taikomas 0 % importo muitas.

20      2019 m. liepos 1 d. Prysmian nurodė Biroul Vamal Olt (Olto muitinė, Rumunija, toliau – BVO), kad, atsižvelgiant į 2019 m. paaiškinimuose padarytus pakeitimus, palyginti su 2007 m. paaiškinimais, nagrinėjamos prekės nuo šiol priskiriamos prie KN 9001 10 90 subpozicijos, susijusios su „šviesolaidžiais“, ir joms taikoma 2,9 % importo muito norma. Prysmian paprašė perskaičiuoti importo muitus už šias prekes nuo 2019 m. gegužės 24 d., t. y. nuo 2019 m. paaiškinimų paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje dienos.

21      2021 m. balandžio–birželio mėn. atlikusi muitinės patikrinimą a posteriori Direcţia Regională Vamală Craiova (Krajovos regioninė muitinės direkcija, Rumunija) 2021 m. birželio 29 d. priėmė sprendimą, kad nagrinėjamos prekės yra atskirai aptraukti šviesolaidžiai, priskiriami prie KN 9001 10 90 subpozicijos, ir jiems taikoma 2,9 % importo muito norma. Todėl ji perskaičiavo muitus už visą nagrinėjamų prekių, kurias Prysmian deklaravo kaip prie KN 8544 70 00 subpozicijos priskiriamus „šviesolaidžių kabelius“, importą ir pareikalavo, kad ši bendrovė sumokėtų iš viso 992 430 Rumunijos lėjų (RON) (apie 201 000 EUR) papildomų muitų ir delspinigių.

22      Prysmian dėl šio sprendimo pateikė skundą Agenţia Naţională de Administrare Fiscală – Direcţia Generală de Administrare a Marilor Contribuabili (Nacionalinė mokesčių administravimo agentūra – Generalinė stambiųjų mokesčių mokėtojų direkcija, Rumunija), ši jį atmetė 2021 m. lapkričio 17 d. sprendimu.

23      Prysmian pareiškė ieškinį Tribunalul Olt (Olto apygardos teismas, Rumunija), prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikusiam teismui, dėl 2021 m. lapkričio 17 d. ir 2021 m. birželio 29 d. sprendimų panaikinimo ir atleidimo nuo šiuose sprendimuose nustatytų pagrindinių ir papildomų mokestinių prievolių.

24      Prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikusiam teismui kyla klausimas, ar 2019 m. paaiškinimai pakeitė 2007 m. paaiškinimų prasmę, ir jei taip, ar nagrinėjamų prekių priskyrimas atgaline data prie KN 9001 10 90 tarifinės pozicijos pažeidžia teisinio saugumo ir numatomumo principus.

25      Šiam teismui taip pat kyla klausimas, ar pagal vienodo tarifinio klasifikavimo taikymo principą, siejamą su teisinio saugumo ir teisėtų lūkesčių apsaugos principais, jis privalo atsižvelgti, pirma, į kitų nacionalinių muitinių sprendimus ir, antra, į kitų valstybių narių muitinių ar teismų sprendimus, kurie priskyrė nagrinėjamas prekes prie KN 8544 pozicijos arba tokį priskyrimą patvirtino.

26      Šiomis aplinkybėmis Tribunalul Olt (Olto apygardos teismas, Rumunija) nutarė sustabdyti bylos nagrinėjimą ir pateikti Teisingumo Teismui šiuos prejudicinius klausimus:

„1.      Ar aiškinant [KN], remiantis [2007 m. paaiškinimais], gaminys, sudarytas iš šviesolaidžio šerdies ir šviesolaidžio apvalkalo, padengto pirmuoju vidiniu apvalkalu iš minkštojo akrilato ir antruoju išoriniu nudažytu apvalkalu iš kietojo akrilato (vadinamojo ColorLock apvalkalo), gali būti klasifikuojamas [KN] 8544 70 00 pozicijoje?

2.      Jei atsakymas į [pirmąjį klausimą] būtų neigiamas, ar nacionalinė muitinė, aiškindama teisinio saugumo ir teisėtų lūkesčių apsaugos principus, gali neatsižvelgti į tai, kad egzistuoja šios valstybės muitinės sprendimai, kuriais neginčijamas šio produkto klasifikavimas 8544 70 00 pozicijoje, taip pat kitų muitinių priimti palankūs su privalomąja tarifine informacija susiję sprendimai (užtikrinantys atleidimą nuo muitų ir [pridėtinės vertės mokesčio]) ar net kitų Europos Sąjungos valstybių narių teismų sprendimai, patvirtinantys tokį tarifinį klasifikavimą, tokiais veiksmais nepažeisdama vienodo tarifinio klasifikavimo taikymo principų, kylančių iš [SESV] 28 straipsnio, kartu su Teisingumo Teismo pripažintais teisinio saugumo ir teisėtų lūkesčių apsaugos principais, kurie yra svarbūs taikant Europos Sąjungos teisę?

3.      Jei atsakymas į [antrąjį klausimą] būtų neigiamas, aiškinant [Reglamento Nr. 952/2013] 114 straipsnį, atsižvelgiant į teisinio saugumo ir teisėtų lūkesčių apsaugos principus, gali būti, kad aiškumo trūkumas [2007 m. paaiškinimuose], dėl kurių buvo atlikti išaiškinimai, įsigalioję vėliau, valstybės narės mokesčių mokėtojui atsiranda papildoma mokestinė prievolė, visų pirma tais atvejais, kai laikui bėgant buvo priimti šios valstybės muitinės sprendimai, kuriais nebuvo suabejota šio produkto klasifikavimu 8544 70 00 pozicijoje, tačiau taip pat buvo priimti palankūs kitų muitinių su privalomąja tarifine informacija susiję sprendimai ar net kitų Europos Sąjungos valstybių narių teismų sprendimai, patvirtinantys tokį tarifinį klasifikavimą?“

 Dėl prejudicinių klausimų

 Dėl pirmojo klausimo

27      Pirmuoju klausimu prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikęs teismas iš esmės siekia išsiaiškinti, ar KN 8544 70 00 subpozicija turi būti aiškinama taip, kad ji apima šviesolaidžių kabelį, sudarytą iš šviesolaidžio šerdies ir šviesolaidžio apvalkalo, padengto pirmuoju vidiniu apvalkalu iš minkštojo akrilato ir antruoju išoriniu nudažytu apvalkalu iš kietojo akrilato.

28      Visų pirma svarbu priminti, kad Teisingumo Teismas, gavęs prašymą priimti prejudicinį sprendimą dėl tarifinio klasifikavimo, turi veikiau suteikti informacijos prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikusiam teismui apie kriterijus, kurių taikymas jam leistų tinkamai, o ne betarpiškai, klasifikuoti atitinkamus gaminius. Tokiam klasifikavimui iš tiesų reikia atlikti visiškai faktinį šių gaminių savybių vertinimą, kuris tokio prašymo priimti prejudicinį sprendimą kontekste priklauso nacionalinio teismo, o ne Teisingumo Teismo kompetencijai (šiuo klausimu žr. 2023 m. vasario 9 d. Sprendimo LB (Air loungers), C‑635/21, EU:C:2023:85, 31 punktą ir jame nurodytą jurisprudenciją).

29      Be to, pagal Bendrųjų KN aiškinimo taisyklių 1‑ą taisyklę prekių klasifikavimas nustatomas pagal šios nomenklatūros pozicijų pavadinimus ir skyrių ar skirsnių pastabas. Kadangi ginčas pagrindinėje byloje susijęs su nagrinėjamų prekių tarifiniu klasifikavimu minėtos nomenklatūros 8544 70 00 arba 9001 10 90 subpozicijose, pagal šių bendrųjų taisyklių 6‑ą taisyklę toks klasifikavimas turi būti nustatomas vadovaujantis subpozicijų pavadinimais ir visomis taikytinomis subpozicijų pastabomis, o į atitinkamų skyrių ir skirsnių pastabas taip pat gali būti atsižvelgiama, jei nenurodyta kitaip.

30      Siekiant užtikrinti teisinį saugumą ir lengvesnę kontrolę, prekių tarifinį klasifikavimą lemiantis kriterijus paprastai turi būti nustatytas atsižvelgiant į šių prekių objektyvius požymius ir savybes, išvardytas minėtos nomenklatūros pozicijos aprašyme ir skyrių ar skirsnių pastabose. Atitinkamo gaminio paskirtis gali būti objektyvus klasifikavimo kriterijus, jeigu ji būdinga šiam gaminiui; tai vertintina atsižvelgiant į tų gaminių charakteristikas ir objektyvias savybes (šiuo klausimu žr. 2021 m. birželio 3 d. Sprendimo Flavourstream, C‑822/19, EU:C:2021:444, 34 punktą ir 2023 m. vasario 9 d. Sprendimo LB (Air loungers), C‑635/21, EU:C:2023:85, 33 punktą).

31      Be to, nors SS ir KN paaiškinimai neturi privalomosios teisinės galios, jie yra svarbi bendrojo muitų tarifo vienodo taikymo užtikrinimo priemonė ir, būdami tokie, suteikia jam aiškinti naudingos informacijos (šiuo klausimu žr. 2020 m. birželio 18 d. Sprendimo Hydro Energo, C‑340/19, EU:C:2020:488, 36 punktą ir 2023 m. vasario 9 d. Sprendimo LB (Air loungers), C‑635/21, EU:C:2023:85, 34 punktą).

32      Pirma, KN 8544 70 00 subpozicija „Šviesolaidžių kabeliai“ yra šios nomenklatūros 8544 pozicijos dalis, kurios tekste, be kita ko, minimi „šviesolaidžių kabeliai, sudaryti iš atskirų aptrauktų šviesolaidžių“. KN 9001 pozicijos pavadinime, be kita ko, nurodyti „šviesolaidžiai ir šviesolaidžių grįžtės; šviesolaidžių kabeliai, išskyrus priskiriamus 8544 pozicijai“. Pagal 90 skirsnio 1 pastabos h punktą šis skirsnis neapima šviesolaidžių kabelių, priskiriamų 8544 pozicijai.

33      Antra, 2007 m. paaiškinimuose esančiame KN 8544 70 00 subpozicijos paaiškinime nurodyta, kad šiai subpozicijai taip pat priskiriami ryšio sistemose naudojami šviesolaidžių kabeliai, sudaryti iš šviesolaidžių, kurie kiekvienas atskirai padengti dvigubu akrilato polimero sluoksniu ir aptraukti apsauginiu apvalkalu.

34      Trečia, remiantis SS paaiškinimais, šios sistemos 8544 pozicija apima šviesolaidžių kabelius, sudarytus iš atskirų aptrauktų šviesolaidžių, sumontuotus arba nesumontuotus kartu su elektros laidininkais, su pritvirtintomis jungtimis arba be jų, o šios sistemos 9001 pozicija apima „šviesolaidžius ir šviesolaidžių grįžtes; šviesolaidžių kabelius, išskyrus priskiriamus 85.44 pozicijai“. Be to, šiuose paaiškinimuose patikslinta, kad prie SS 9001 pozicijos priskiriami šviesolaidžių kabeliai yra sudaryti iš apvalkalo, kurio viduje yra viena ar kelios šviesolaidžių grįžtės, kurios nėra aptrauktos atskirai.

35      Iš to, kas išdėstyta, matyti, kad, viena vertus, KN nustatytas skirtumas tarp „kabelių“ ir „atskirai aptrauktų šviesolaidžių“ ir kad tik šviesolaidžių kabeliai, sudaryti iš atskirai aptrauktų šviesolaidžių, priskiriami prie šios nomenklatūros 8544 pozicijos, išskyrus pačius šviesolaidžius. Vis dėlto atskirai aptraukti šviesolaidžiai ir šviesolaidžių grįžtės priskiriami prie minėtos nomenklatūros 9001 pozicijos pagal pačios pozicijos formuluotę.

36      Kita vertus, atsižvelgiant į KN 8544 pozicijos formuluotę, KN 8544 70 00 subpozicijos paaiškinimą ir SS paaiškinimus dėl šios sistemos 8544 pozicijos, šviesolaidžiai, sudarantys kabelius, turi būti tiek atskirai aptraukti, tiek sudėti į apsauginę dangą ar apsauginį apvalkalą, kad būtų priskirti prie šios pozicijos.

37      Nagrinėjamu atveju iš prašymo priimti prejudicinį sprendimą matyti, kad nagrinėjamos prekės yra šviesolaidžių kabeliai, atskirai aptraukti dviejų sluoksnių danga be apsauginio apvalkalo. Todėl šios prekės negali būti priskirtos prie KN 8544 pozicijos ir turi būti klasifikuojamos KN 9001 pozicijoje, nes netenkinama ankstesniame punkte priminta antra kumuliacinė sąlyga, bet tai turi patikrinti prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikęs teismas.

38      Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, į pirmąjį klausimą reikia atsakyti, kad KN 8544 70 00 subpozicija turi būti aiškinama taip, kad ji neapima šviesolaidžių kabelio, sudaryto iš šviesolaidžio šerdies ir šviesolaidžio apvalkalo, padengto pirmuoju vidiniu apvalkalu iš minkštojo akrilato ir antruoju išoriniu nudažytu apvalkalu iš kietojo akrilato.

 Dėl antrojo klausimo

39      Antruoju klausimu prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikęs teismas iš esmės siekia išsiaiškinti, ar teisinio saugumo ir teisėtų lūkesčių apsaugos principai turi būti aiškinami taip, kad pagal juos draudžiama valstybės narės muitinei išieškoti muitus ir mokesčius, kuriuos mokesčių mokėtojas turi sumokėti už, šios institucijos teigimu, klaidingą prekės priskyrimą prie KN subpozicijos, kai šių institucijų ir kitų valstybių narių muitinių priimti PTI sprendimai dėl kitų mokesčių mokėtojų ir kitų valstybių narių teismų sprendimai nenukrypsta nuo tokio tarifinio klasifikavimo.

40      Teisinio saugumo principas, kuris išplaukia iš teisėtų lūkesčių apsaugos principo, reikalauja, kad, pirma, teisės normos būtų aiškios ir tikslios ir, antra, jų taikymas būtų nuspėjamas teisės subjektams, visų pirma kai jos fiziniams asmenims ir įmonėms gali sukelti neigiamų pasekmių. Konkrečiai kalbant, minėtas principas reikalauja, kad teisės nuostata leistų suinteresuotiesiems asmenims tiksliai žinoti ja nustatytų pareigų apimtį ir imtis atitinkamų veiksmų (2021 m. birželio 3 d. Sprendimo Jumbocarry Trading, C‑39/20, EU:C:2021:435, 48 punktas ir jame nurodyta jurisprudencija).

41      Teisėtų lūkesčių apsaugos principu gali remtis tik teisės subjektas, kuriam administracinė institucija sukėlė pagrįstų lūkesčių, suteikdama tikslių, besąlyginių ir neprieštaringų garantijų, kildinamų iš leidžiamų ir patikimų šaltinių (šiuo klausimu žr. 2018 m. rugpjūčio 7 d. Sprendimo Ministru kabinets, C‑120/17, EU:C:2018:638, 50 punktą ir 2022 m. kovo 31 d. Sprendimo Smetna palata na Republika Bulgaria, C‑195/21, EU:C:2022:239, 65 punktą).

42      Nagrinėjamu atveju, pirma, kaip priminta šio sprendimo 32–37 punktuose, iš aiškių ir tikslių KN 8544 70 00 ir 9001 10 90 subpozicijų formuluočių, siejamų su 2007 m. ir SS paaiškinimais, matyti, kad tokios prekės, kaip nagrinėjamos šioje byloje, priskiriamos prie pastarosios, o ne prie pirmosios subpozicijos.

43      Šiuo klausimu, priešingai, nei teigia Prysmian, 2019 m. paaiškinimuose, pagal kuriuos atskirai aptraukti šviesolaidžiai „patys savaime nelaikomi 8544 pozicijai priskiriamu šviesolaidžių kabeliu, kol nėra sudėti į apsauginį apvalkalą“, tik patikslinamas sąlygos, susijusios su apsauginio apvalkalo buvimu, turinys, nekeičiant aiškios 2007 m. paaiškinimų formuluotės.

44      Antra, pagal Reglamento Nr. 952/2013 33 straipsnio 2 dalį PTI adresatas arba jo atstovas gali ja remtis tik ją išdavusios muitinės ir kitų valstybių narių muitinių atžvilgiu (šiuo klausimu žr. 2011 m. balandžio 7 d. Sprendimo Sony Supply Chain Solutions (Europe), C‑153/10, EU:C:2011:224, 39 punktą).

45      Kadangi kitų muitinių išduota PTI ir kitų valstybių narių teismų sprendimai, kuriais nagrinėjamos prekės priskiriamos prie KN 8544 70 00 subpozicijos arba toks priskyrimas patvirtinamas, nebuvo adresuoti Prysmian, negali būti laikoma, kad tokia informacija ir sprendimai šiai bendrovei suteikė tikslių, besąlyginių ir neprieštaringų garantijų, kaip tai suprantama pagal šio sprendimo 41 punkte primintą jurisprudenciją, galinčių jai sukelti teisėtų lūkesčių dėl tokio priskyrimo pagrįstumo.

46      Atsižvelgiant į tai, kas išdėstyta, į antrąjį klausimą reikia atsakyti, kad teisinio saugumo ir teisėtų lūkesčių apsaugos principai turi būti aiškinami taip, kad pagal juos nedraudžiama valstybės narės muitinei išieškoti mokesčių mokėtojo mokėtinus, bet nesumokėtus, muitus ir mokesčius už, šios institucijos teigimu, klaidingą prekės priskyrimą prie KN subpozicijos, net jei šių institucijų ir kitų valstybių narių muitinių priimti PTI sprendimai dėl kitų mokesčių mokėtojų ir kitų valstybių narių teismų sprendimai nenukrypsta nuo tokio tarifinio klasifikavimo.

 Dėl trečiojo klausimo

47      Atsižvelgiant į atsakymą, pateiktą į antrąjį klausimą, nereikia atsakyti į trečiąjį klausimą.

 Dėl bylinėjimosi išlaidų

48      Kadangi šis procesas pagrindinės bylos šalims yra vienas iš etapų prašymą priimti prejudicinį sprendimą pateikusio teismo nagrinėjamoje byloje, bylinėjimosi išlaidų klausimą turi spręsti šis teismas. Išlaidos, susijusios su pastabų pateikimu Teisingumo Teismui, išskyrus tas, kurias patyrė minėtos šalys, nėra atlygintinos.

Remdamasis šiais motyvais, Teisingumo Teismas (aštuntoji kolegija) nusprendžia:

1.      1987 m. liepos 23 d. Tarybos reglamento (EEB) Nr. 2658/87 dėl tarifų ir statistinės nomenklatūros bei dėl Bendrojo muitų tarifo, iš dalies pakeisto 2000 m. sausio 31 d. Tarybos reglamentu (ES) Nr. 254/2000, 2017 m. spalio 12 d. Komisijos įgyvendinimo reglamento (ES) Nr. 2017/1925 redakcijos I priede išdėstytos Kombinuotosios nomenklatūros 8544 70 00 subpozicija

turi būti aiškinama taip:

ji neapima šviesolaidžių kabelio, sudaryto iš šviesolaidžio šerdies ir šviesolaidžio apvalkalo, padengto pirmuoju vidiniu apvalkalu iš minkštojo akrilato ir antruoju išoriniu nudažytu apvalkalu iš kietojo akrilato.

2.      Teisinio saugumo ir teisėtų lūkesčių apsaugos principai

turi būti aiškinami taip:

pagal juos nedraudžiama valstybės narės muitinei išieškoti mokesčių mokėtojo mokėtinus, bet nesumokėtus, muitus ir mokesčius už, šios institucijos teigimu, klaidingą prekės priskyrimą prie Kombinuotosios nomenklatūros, esančios 1987 m. liepos 23 d. Reglamento Nr. 2658/87, iš dalies pakeisto 2000 m. sausio 31 d. Reglamentu Nr. 254/2000, Įgyvendinimo reglamento Nr. 2017/1925 redakcijos I priede, subpozicijos, net jei šių institucijų ir kitų valstybių narių muitinių priimti PTI sprendimai dėl kitų mokesčių mokėtojų ir kitų valstybių narių teismų sprendimai nenukrypsta nuo tokio tarifinio klasifikavimo.

Parašai.


*      Proceso kalba: rumunų.

OSZAR »
OSZAR »